Nje Mechtaj I Nje Dumaj

2009

Techniki różne, płyty gramofonowe, gramofon, odtwarzacz DVD, odtwarzacze audio na postumencie w przeszklonej gablocie.

Wymiar całkowity: 110 x 160 x 56 cm

Evelīna Deičmane

Ur. w 1978 r. w Valmierze na Łotwie . Artystka multimedialna, zajmuje się audio artem, wideo, fotografią oraz instalacjami łączącymi różne media, w tym sztukę kinetyczną. Całkiem pokaźną częścią jej dorobku jest dyskografia. Studiowała m. in. komunikację wizualną w Łotewskiej Akademii Sztuk w Rydze, nowe media oraz komunikację wizualną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Berlińskiego.
Mieszka i pracuje w Rydze i w Berlinie.

W swojej praktyce artystycznej łączy elementy dźwiękowe z wizualnymi. Jej prace mają charakter konceptualno – eksperymentalny.Nieraz dramatyczny wyraz swoich dzieł kontrapunktuje ironią i humorem. Często odwołuje się do indywidualnej bądź zbiorowej pamięci – tak jak w pracy z 2009 r. pt. Ne mechtaj I Nje dumaj” (z języka rosyjskiego: „Не Мечтай И Не Думай” czyli „Nie tęskniij i nie myśl” - popularna fraza z piosenek i wierszy). Pod szklaną gablotą, umieściła gramofon jak bezcenny skarb; leżąca na nim winylowa płyta jest hybrydą, sklejoną z dwóch połówek. Do odbiorcy – widza/słuchacza dociera jedna połowa – nostalgiczna, przedwojenna, łotewska piosenka, której lubiła słuchać babcia artystki, piosenki takie po przyłączeniu do ZSRR były zakazane; druga piosenka to rosyjska z czasu kiedy kraj nie był suwerenny.
Obie melodie wybrzmiewają kakofonicznym szumem, który komentuje z ekranu babcia, mówiąc że tak dzisiaj brzmi radio. Deičmane rejestruje twarz babci, której pamięć poddana jest przykrej próbie powrotu do dwóch różnych epok w niemniej gorzkim splocie dwoistej tożsamości.