z cyklu Wykroje

kalka kopiowa na płótnie

200 × 300 cm

Marzena Nowak

Marzena NowakUr. w 1977 r. w Piasecznie. Uprawia malarstwo, rysunek, sztukę wideo. Ukończyła ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Piasecznie.

Obrazy z cyklu Wykroje inspirowane są rzeczywistymi wykrojami krawieckimi, które autorka pieczołowicie przenosi, za pomocą kalki kopiowej, na białe, zagruntowane płótna. Wykroje są autentyczne, proces kopiowania taki sam jak w pracowni krawieckiej. Powstały obraz, przez wielokrotne nałożenie wzorów, staje się jako schemat bezużyteczny. Linie tworzą topografie, przypominające mapy nieba, plany bitew, niejasne schematy.

Punkt wyjścia jednak zdaje się być najistotniejszym motywem: użyteczny strój, którego zapis zawarty jest w wykrojach, opisuje precyzyjnie ciało i jego proporcje. Ciało, choć nie przedstawione, nieobecne, stanowi o sile wyrazu tych prac.