Zamknąć bramę

tempera żółtkowa na płótnie

140 × 110 cm

Jarosław Modzelewski

Ur. w 1956 r. w Warszawie. Malarz. Ukończył ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Był współzałożycielem i członkiem Gruppy – najważniejszej formacji polskiej sztuki lat 80.

Początkowo interesował go problem znaku: na płaszczyźnie płótna powtarzał rytmicznie ten sam motyw, np. Szturmujące delfiny, 1981. Były to obrazy, odmienne od powszechnego wówczas neoekspresjonizmu. Ich cechą jest monumentalizacja: pomieszczanie figur w geometrycznych, wyabstrahowanych przestrzeniach.

W latach 90., artysta przedstawia zatrzymane w kadrze sylwetki postaci na monochromatycznych, płaskich tłach.

W ostatnich latach zmieniając technikę olejną na temperę żółtkową malarz zwraca się do klasycznych tematów malarstwa: pejzaży, scen rodzajowych i martwych natur. Jednocześnie rezygnuje z ironicznego komentowania rzeczywistości, co było wyraźną cechą jego formacji wyrastającej z klimatu sztuki konceptualnej i egzystencjalnej sytuacji lat stanu wojennego.