Images With Their Own Shadow

Bez tytułu1

David Maljković

Ur. w 1973 r. w Rijece, Jugosławia. Autor instalacji, kolaży i filmów wideo. Studiował m. in. na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Rijece a następnie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz w Rijksakademie van beeldende kunsten w Amsterdamie. Mieszka i pracuje w Zagrzebiu.

Artysta w swojej pracy koncentruje się na refleksji nad przemianami historii swojego kraju, ich dalekosiężnymi konsekwencjami dla teraźniejszości i przyszłości w wymiarze kulturowym. W swojej sztuce z pieczołowitością pochyla się nad modernistycznymi osiągnięciami minionej epoki. Stąd obecne w jego filmach i kolażach motywy nowoczesnej architektury z lat 60. i 70., obiektów dziś, pomimo niewątpliwych wartości artystycznych, opuszczonych i zaniedbanych. Epokę realnego socjalizmu postrzega jako czas radykalnego eksperymentu modernistycznego. (Reżim komunistyczny w dawnej Jugosławii był lżejszy niż w sąsiednich krajach i bardziej otwarty kulturowo). Autor w swoich kolażach i fotokolażach często zestawia obrazy obiektów z czasu ich świetności z ich obecnym stanem. Sama estetyka jego utworów, nie tylko przez wmontowanie dosłownych cytatów, jest konsekwentnie modernistyczna.