z cyklu Znaki kolejowe

olej na płótnie

34 × 44 cm × 3

Robert Maciejuk

Ur. w 1965 r. w Białej Podlaskiej. Uprawia malarstwo, rysunek. Ukończył ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Tworzył obrazy oparte o architektoniczno-geometryczny sposób komponowania.

Zrealizował liczne cykle malarskie (m.in. Ćwiczenia z perspektywy według Ucella, 1991). Zainteresowanie piktogramem i znakiem, powszechnie obecnym w otoczeniu jak znaki komunikacyjne, informacyjne i inne, stało się tematem kilku serii obrazów. Nie są to jednak proste kopie pierwowzorów. Każdy obraz zrealizowany jest z malarską pieczołowitością.

Autor, każdy znak, na nowo komponuje, korygując proporcje i kolorystykę czyniąc ją bardziej subtelną niż w oryginałach.

W ostatnich latach, konsekwentnie inspirując się powszechnie znanymi wyobrażeniami, narysował i namalował serie obrazów, których bohaterami są bajkowe misie, znane z książkowych ilustracji i telewizyjnych dobranocek. W najnowszych poszukiwaniach wprowadza w całościowe aranżacje obiekty przestrzenne, wzięte z rzeczywistości albo skopiowane.