Bez tytułu

14,9 x 21 cm.
Dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego

Denisa Lehocká

Ur. w 1971 r. w Trenčínie, Słowacja. Autorka rysunków, obrazów, rzeźb i instalacji. Absolwentka bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Designu. Mieszka i pracuje w Bratysławie.

Tworzy instalacje o formie zmiennej, zależnej od miejsca ekspozycji. Na te przestrzenne aranżacje składają się obrazy, rysunki i rzeźby, które artystka łączy z materiałami organicznymi, jak drewno i kryształ górski. Budowane przez nią układy mają charakter nietrwały i nieciągły. Na luźno ustawionych blatach układa rzeczy będące rezultatami jej własnej wytwórczości, przedmioty gotowe jak np. mydło, sznurki, nici łączy z wziętymi z natury kamykami, gałązkami. Tworzy z nich grupy przedmiotów poddających się poetyckim asocjacjom. W rysunkach używa obok „gładkich” także papierów nutowych i kratkowanych, przywołujących nieodparcie dodatkowe skojarzenia. Oprócz rysowania sięga po subtelne aplikacje wyszywane na papierze nicią. Plaster book (2008) powstał w procesie wielokrotnego zanurzania nici w płynnym gipsie i późniejszego zastygania naturalnie kształtowanych warstw; miniaturowe, wiszące rzeźby można rozdysponować w przestrzeni w różnej skali rozwinięcia.