Difficult Freedom (Trudna wolność)

2014.
obiekt, żelazo, lustra, farba, zapalniczka i dwie grzechotki,

100cm x 200 cm x 16cm

Dar Artysty

Assaf Gruber

Ur. w 1980 r. w Jerozolimie. Autor rzeźb, obiektów, instalacji, fotografii i wideo.
Studiował w École Nationale Supérieure des Beaux-arts w Paryżu oraz w Higher Institute of Fine Arts w Gandawie. Mieszka i pracuje w Berlinie.

W swoich pracach dotyka kwestii tożsamości i pamięci, winy i zadośćuczynienia, z założenia unikając jednak ujmowania tych problemów w kategoriach dobra i zła. Koncentruje się raczej na niejednoznaczności ludzkich działań i zachowań. Niejednoznaczność ta, wynikająca z uwikłań historycznych, politycznych i kulturowych, przenika decyzje jednostek.

Praca „Difficult Freedom” (2014) powstała z inspiracji tarnowskim herbem (Leliwa) – w sześcioramiennej gwieździe i półksiężycu autor zobaczył metaforę zagłady żydowskiej społeczności miasta i zarazem symbol konfliktu, który rozpalił się w Izraelu tuż po wojnie.

Chwiejna równowaga pomiędzy gwiazdą i półksiężycem wyrażona jest w pracy, dedykowanej Tarnowowi, którą artysta podarował do kolekcji.Na maleńkiej półce przy lusterku umieszczonym w centrum pracy umieszczone są dwa jajka. Ich kolorystyka nawiązuje do barw heraldycznych miasta. Pomiedzy nimi autor ustawił zapalniczkę z wizerunkiem Jasira Arafata, przypominającą o nieustającej grozie wzniecenia iskry inicjującej wybuch wojennego konfliktu.